Ferrari dnes slaví 70 let. Blahopřejeme!

Kořeny italské automobilky jsou spojeny s modelem 125 Sport. Na první testovací jízdu s ním Enzo Ferrari vyrazil 12. března 1947.

Pro Ferrari je letošní rok výjimečný, italská automobilka slaví své sedmdesátiny. Tím ale neodkazuje na založení firmy, k tomu došlo dokonce ještě o pár let dříve. Jako závodní tým Scuderia Ferrari vznikla již v roce 1929, avšak stáj záhy spadla pod křídla Alfy Romeo. 6. září 1939 se Enzo Ferrari opět osamostatnil, přičemž dle podmínek nesměl minimálně po čtyři roky jakkoliv používat své jméno v souvislosti se závody či závodními vozy.

Ferrari tedy musel založit značku Auto Avio Construzioni, pod jejíž hlavičkou vznikly dva exempláře závodního modelu 815 postaveného na platformě Fiatu 508C. V té době ale v Evropu naplno zasáhla druhá světová válka, proto se Ferrari v nové továrně v Maranellu soustředil na výrobu brusek. Ústředí firmy bylo v letech 1944 a 1945 dvakráte bombardováno, pokaždé však došlo k rychlému obnovení chodu továrny. Válka se navíc blížila ke svému konci a značku čekala zcela nová éra.

Již v závěru roku 1945 Ferrari pověřil Gioacchina Colomba, aby mu postavil zcela nový motor V12. O rok později představil tisku první technické parametry a ilustrace nového vozu. Tím se dostáváme k 12. březnu 1947, na který odkazuje již zmiňované sedmdesátileté výročí. Právě v tento den Enzo Ferrari vyrazil na první testovací jízdu na veřejných silnicích s modelem 125 Sport, který byl jako první v historii pojmenován po zakladateli značky.

Více asi již nemusíme dodávat, z Ferrari se stala světoznámá značka, která budí emoce v každém milovníkovi aut. Další úspěchy ale nyní ponecháme stranou, podrobněji se podíváme na model 125 Sport, kterým vše začalo. Za jeho zrodem kromě Enza a Colomba stáli také Luigi Bazzi a Giuseppe Busso. Druhý zmíněný byl dříve taktéž spojen s Alfou Romeo, pro kterou vytvořil řadu vidlicových šestiválcových motorů.

Již necelé tři měsíce poté, co Ferrari 125 Sport opustilo brány továrny, mělo na kontě první vítězství v závodech. Franco Cortese za jeho volantem opanoval 20. května 1947 Velkou cenu Říma, ve které dosáhl průměrné rychlosti 88,5 km/h. Do konce roku pak na konto vozu připadlo ještě pět dalších prvenství, mezi než patří i vítězství Tazia Nuvolariho ve Velké ceně Parmy. Dalšími úspěchy se pak pyšnil model 159 S, který byl nástupcem originálu.

Ferrari hodlá své kořeny fanouškům řádně připomenout, a to sérií celé řady akcí, které se v průběhu roku uskuteční. Organizovány budou pod mottem „Driven by Emotion“, přičemž zavítají do více než 60 zemí světa. Na speciálním webu ferrari70.com si přitom můžete zkontrolovat termíny a lokace prvních z nich, Českou republiku byste ale hledali zatím marně. To ovšem neznamená, že by sem oslavy nakonec nemohly dorazit.

Kromě toho vám web odhalí veškeré silniční i závodní modely, se kterými italská automobilka za oněch sedmdesát let vyrukovala. Na jeho shlédnutí si tedy vyhraďte opravu hodně času, zvláště pokud chcete být při studiu historie Ferrari opravdu pečliví. My pak jen dodáme zmínku o novém videu, které odkazuje na onen počátek. Model 125 Sport v něm přitom symbolicky předává pochodeň novému Ferrari LaFerrari Aperta, jež je dalším symbolem letošních oslav.

Zdroj: autoforum.cz

Odkaz na video od Ferrari k oslavě 70 let: https://www.youtube.com/watch?v=_9jPDKwSbKA