IV. ROČNÍK VALOTOUR

Další, již IV. ročník, Valotour je za námi a opět byl označen za ten nejlepší!

Už fakt, že celá soutěž se připravovala více jak půl roku, napovídal tomu, že účastníky Valotour 2016 čeká mnoho nových věcí a prvků a úroveň tradičního srazu veteránů na Valovicích se znovu zvýšila.
Valocars klub v AČR znovu ukázal, proč jsou srazy veteránů více a více populární a proč počet členů klubu každoročně roste. Nejde totiž jen o zálibu v motorismu a obdiv pozoruhodných historických strojů, ale i o komunitu lidí, které motorismus sbližuje a každé společně setkání si umějí užít jak se sluší a patří.

I přes nespočet srazu veteránů, které se poslední srpnový víkend v okolí pořádali, dorazilo do Valovic na Valotour 2016 tolik účastníků, že znovu kapacita soutěže byla více než naplněna.
27.08.2016 přijelo na Valotour celkem 26 účastníků, z toho 23 aut 3 motocykly a po malém občerstvení U Hocha a krátké rozpravě předsedy klubu Valocars v 11:00 odstartovalo první vozidlo. Ihned po startu do I. etapy čekal závodníky měřený úsek, který vedl od startu z Valovic až do vedlejší obce Sudoměř a ve kterém museli závodníci dodržet daný rychlostní průměr. Ze Sudoměře je pak itinerář vedl naší krajinou do Jizerního Vtelna přímo na nádvoří nově zrenovovaného zámku Stránov, kde na účastníky čekal rozpálený gril s klobásou a samotný pan majitel s dcerou, kteří vlastní zámky Stránov, Lobeč a Houska a kteří mají také velikou zálibu ve veteránech, sami veteránské srazy pořádají a tak nás rádi zámkem Stránov provedli a ukázali zas trochu jiný pohled na historii.
Po malém občerstvení a prohlídky zámku závodníci odstartovali do II. etapy, která je vedla Mladou Boleslaví do její okrajové části, do obce Hrdlořezy.
Letos tomu totiž bylo 610 let od první dochované zmínky o této vesnici v sousedství Mladé Boleslavi a tak v rámci výročních oslav Hrdlořezáci připravili závodníkům z Valotour velice zábavnou soutěž pří průjezdu obce. Po příjezdu do obce každý vůz zastavil moderátor, jež vysvětlil pravidla následující průjezdní kontroly, která spočívala v přesném nájezdu vozu tak, aby spolujezdec mohl bez použití rukou ukousnout párek, jenž vysel uvázaný na šibenici. Po této vybojované svačince následovalo co nejpřesnější zastavení vozu předními koly na nakreslené čáře.
Po této velice zábavné průjezdní kontrole, která pobavila především každého, kdo se přišel na moderovaný průjezd závodníků v Hrdlořezích podívat, následovala trasa nám všem známým okolím a která závodníky dovedla do další zajímavé průjezdní kontrole, jež se udála na letišti v Katusicích. Zde každého závodníka čekal rychlostní test v podobě měřeného slalomu mezi kužely a co nejrychlejším návratu po rovince zpět do cíle testu. Zde jistě měli výhodu především menší sportovní vozy, ale o to více zde mohli účastníci i diváci zažít zábavy.
Z letiště v Katusicích trasa závodníky vedla do malebné vesničky u Březovic jménem Víska. Zde závodníky čekal poslední, avšak pro některé ten nejtěžší, úkol – chytání polystyrenových ryb. Samozřejmě na čas. I při tomto úkolu bylo zapotřebí spolupráce řidiče a navigátora.
Z Vísky trasa závodníky dovedla už do cíle do Valovic, kde pro všechny už bylo U Hocha připravené občerstvení včetně pečeného prasete a spousta další zábavy.

I IV. ročník tradiční Valotour byl tak velmi pestrým závodem, díky kterému si poslední srpnovou sobotu užil naprosto každý, kdo se Valotour 2016 zúčasnil nebo se přišel alespoň podívat.
A protože se říká, není důležité zúčastnit se, ale vyhrát, zde jsou výsledky těch nejlepších z nejlepších:

Kategorie automobily
1. Václav Průcha & Jaroslav Živný, Praga Lady
2. Lubomír Táhlý & Patricie Táhlá, Mini
3. Václav Postelt & Martin Kosa, ŠKODA 100

Kategorie motocykly
1. Vlastimil Kvapil, Jawa 350
2. Tomáš Kučera, Jawa 250
3. David Petřík & Eliška Petříková, Velorex

Gratulujeme! A gratulujeme také všem ostatním, kteří se Valotour 2016 zúčastnili a úspěšně se „poprali“ se záludnými soutěžemi, rychlostním testem a teplem, jež nás celý závod doprovázelo.
Stejně tak všem zúčastněným i divákům děkujeme za jejich přízeň a příspěvek do perfektní atmosféry, jež děla Valotour jedinečným srazem historických vozidel.
Veliké děkuji patří ale také všem sponzorům této soutěže, díky kterým můžeme každý ročník Valotour posouvat o úroveň výše a štědře odměnit většinu zúčastněných.
Zejména proto děkujeme:

HAVEX auto

Signál Rádio

BEER SHOP CZ

Svijany pivovar

Zámek Stránov

a obcím Katusice, Valovice, Hrdlořezy.

NA DALŠÍM, TENTOKRÁT V. ROČNÍKU, VALOTOUR NA VIDĚNOU!