V. ročník Valotour je za námi

Valotour 2017, Valovice

Letošní, již V. ročník Valotour, se nesmazatelně zapíše do historie Valovic jako největší seskupení motorových vozidel a lidí v naší obci během jediného dne.

Na setkání se registrovalo 40 vozidel a 5 motocyklů. Nakonec se pro dobré přátelské vztahy přidaly ještě další 3 vozy. Konečný stav automobilů 43 a 4 motocykly  s celkovým počtem 86 osob bez organizátorů a přihlížejících diváků. Nárůst oproti roku 2016 byl už na první pohled jednoznačný. (Video z Valotour 2016 můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=c0K_ToNOLFo&t=361s)
Díky dobrovolníkům jsme organizačně vše zvládli, zejména pak ,,příval“ dalších účastníků, které jsme museli pro omezenou kapacitu odmítnout. Z toho plyne ponaučení pro příští ročník – vyplatí se včasná registrace.

Vše začalo v sobotu 26.08.2017 dopoledne testem způsobilosti účastnit se takové akce, jako je Valotour 2017. U disciplíny zrcadlo jsme si všichni užili spousty legrace a mnozí byli překvapeni náročností tak prostého úkolu.

Moderovaný start do I. etapy se povedl na plánovaný čas dle startovních čísel a posádky mohli vjet do prvního měřeného úseku. Tato jízda pravidelnosti, původně až do obce Březinka, byla nakonec zkrácena do bližších Březovic a i to stačilo, aby se vytvořili zajímavé bodové rozestupy mezi posádkami. Ty itinerář dovedl do blízkých Katusic na náměstí, kde dobrovolníci z Hasičského sboru Katusice na jedničku zorganizovali, náročnou a zároveň velmi zábavnou, jízdu zručnosti. I nečekaná tajná kontrola na značce Stop u železničního přejezdu za Katusicemi byla dobrým zpestřením pro odpolední diskuze a výčitky svědomí. V I. etapě závodníky čekalo několik úkolů, včetně průjezdní kontroly na náměstí v Dubé, která byla perfektně připravená Bc. Lucii Heringovou z Městského úřadu Dubá. Kontrolní průjezd byl zpestřen, pro nás všechny nečekaným, úkolem nakreslit svůj vůz, ve kterém posádka přijela. Výsledek byl u některých výtvorů velmi těžce identifikovatelný.
Cílovým místem I. etapy  Valotour 2017 byl  zámek Nový Berštejn.
Příjezd prvních vozidel a motocyklů na zámek doprovázel prudký déšť. Ten ale po krátké době přešel a velmi zajímavě rozdělil startovní pole na ty, co pořádně zmokli a na ty, co se suchý divili, že pršelo. Velký obdiv a uznání patří skupině motorkářů v čele s Vlastimilem Kvapilem na sajdě. Pokud by sajdkáru neměl krytovanou, věřím, že by ji mohl použit jako vanu, jaký to byl liják.
Po příjezdu do zámeckého areálu a odevzdání výkazu, každý vůz s posádkou zapózoval pro fotografii u kašny a následně šel hledat první úkol II. etapy.
Zámek Nový Berštejn byl svou atmosférou velmi příjemným překvapením pro všechny účastníky. Majitelé zámku, paní a pan Slezák, si pro nás připravili chutné občerstvení a umožnili posádkám individuální prohlídku zámku a zámeckého parku s pěkně upraveným golfovým resortem.

Start na zámku do II. etapy byl pro první vůz ve 14:08. Už po pár kilometrech závodníci dojeli do první zastávky v Doksích. Zde skupina dobrovolníků, kterým tímto děkujeme, organizovala jízdu zručnosti na ploše u kempu Klůček. Překvapivě náročná disciplína zručnosti zahrnující jízdu na čas se slalomem, přejezdem prkna a současném držení vajíčka na lžíci v pravé ruce spolujezdce, či v zubech motorkáře, se obešla bez karambolu s křehkou skořápkou vajíčka. Je vidět, že posádky byli sehrané a jeli skvěle.
Odtud cíl celého Valotour byl skutečně za humny a kdo pečlivě nečetl perfektně připravený itinerář a s touhou dojet co nejdříve do cíle minul obec Bezdědice, přišel o razítko v jízdním výkazu a při součtu výsledků byl nemile překvapen.
Cíl byl opět ve Valovicích a na základně Valocars, v klubu U HOCHA, čekal na účastníky poslední test a to ,,šroubovice“ na čas, kde se projevila únava rukou, točících volant bez posilovače či křečovité držení řidítek celý den.

Do 16:00 byli veškeré posádky zpět a mohlo se sčítat, doplňovat, zjišťovat, seskupovat. Tento nelehký a zodpovědný úkol v omezeném zázemí a s maximální možnou technikou pro nás již druhým rokem dělají Dana a Franta Plaňanský. Během jedné hodiny dokázali zpracovat celkem 6 disciplín a k tomu závěrečnou výsledkovou listinu. Nebýt jich a zkušeností s programováním tak výsledky vyhlašujeme pravděpodobně druhý den. Ještě jednou děkuji za obdivuhodný výkon.
Před tím, než byly vyhlášeny výsledky, proběhla dětská soutěž – stavba veteránu ze stavebnice LEGO pod záštitou dětského vzdělávacího centra Brick by Brick. Zapojili se do ní jak děti tak i dospělí. Poté každé z dětí obdrželo tašku plnou věcí, které děti prostě potřebuji… dospělí dojedli znamenitý guláš od Hocha a šlo se na výsledky.

Vlastní vyhlašovaní bylo velkým obřadem a vyhrál každý kdo se zúčastnil, jak už to na Valotour bývá zvykem. Ano, skutečně každý, kdo se zúčastnil. Za to děkujeme našim sponzorům, který nám umožnili ocenit každého z účastníků.
Velkým překvapením bylo, že hlavní ceny předal Ing. Petr Hrdlička, Csc a i pro něho bylo předávání hlavních cen příjemným zážitkem jak nám v úvodním slovu řekl.
Po vyhlášení se ještě chvilku posedělo a postupně se účastníci rozjížděli zpět do svých garáží.

Věřím, že i letošní VALOTOUR 2017 bylo příjemným setkáním milovníků historických strojů a to nejen pro účastníky, ale i pro diváky ve všech stanovištích a průjezdních místech.

Naše velké poděkování patří sponzorům:
Obcím Katusice, Sudoměř, Valovice
Havex Auto
Svijany
Beershop
Radio Signál
Brick by Brick centrum
Zámek Berštejn Hotel & Golf Resort
Dentons

Gratulujeme vítězům a všem co dojeli (došli) do cíle. Děkujeme všem účastníkům, divákům a organizátorům za skvělou atmosféru, pohodovou náladu během celého dne a už nyní se těším na dalším ročníku Valotour na viděnou!

Jan Mulač, předseda klubu Valocars

>>> VÝSLEDKY KE STAŽENÍ ZDE <<<