Valotour 2018

Valotour 2018, Valovice

….a máme za sebou další, již 6. ročník soutěže Valotour, který se uskutečnil 25. 8. 2018. A nutno podotknout, že se i přes nepřízeň počasí opět vydařil. Tentokrát vyjelo na trať 41 automobilů a 3 motocykly. Nejstarší vůz byl vyroben v roce 1936, startovní pole zpestřil jeden vůz s německou posádkou a nákladní automobil Avia v provedení pro přepravu vozidel, jehož funkcionalitu nebylo nutné prověřit, neboť všechny ostatní vozy dojely do cíle bez poruchy.

Akce byla zahájena tradičně pohodově – pohoštěním, prohlídkou vozidel, setkáním přátel…. Ale ještě před startem absolvovaly posádky první soutěžní úkol – v časovém limitu bylo třeba poslepu na 4 šrouby nasadit odpovídající matky. Se zdánlivě snadným zadáním se celá řada posádek nevypořádala, nejlepší pak dosahovaly času dokonce i 20 vteřin.

Přesně v 11:00 vyjel na trasu první veterán. Soutěžící čekalo ve dvou etapách více než 100 km silnic a další 3 testy zručnosti. Hned po odmávnutí startovním praporkem začal jeden z nich – průjezd přibližně pětikilometrovým úsekem průměrnou rychlostí 40 km/hod. To byl docela oříšek, protože na trati bylo několik nájezdů z vedlejší silnice a samozřejmě plný provoz, čímž se odhad velmi zhoršoval. Ale řada posádek se „časovky“ zhostila bravurně s rozdílem pouhých několika vteřin.

A pak už následovala příjemná patnáctikilometrová jízda se zastávkou na náměstí v Bělé pod Bezdězem. Zde měli zúčastnění odhadnout váhu startéru, což znamenalo co nejvíce se přiblížit hodnotě 3260g. Byli tací, co se trefili téměř na gram, ale i rozdíly +, – kilogram nebyly výjimkou. Na celkovém hodnocení se tyto trestné body projevily největší měrou.

Konec první etapy byl nasměrován do podkováňského pivovaru, kde bylo pro posádky připraveno malé občerstvení a prohlídka provozu.

Ve 14:00 vyjel vůz s číslem 1 do 2. etapy, která představovala dalších 50 km jízdy v krásném přírodním prostředí. Ale již po 8 kilometrech se v Katusicích musely posádky vypořádat s další nástrahou – spolujezdci za jízdy shazovali míčkem PET lahve a bezprostředně nato se řidiči museli trefit předním i zadním kolem na prkno. U této soutěže se shromáždila spousta přihlížejících, kteří hlasitě fandili a hodnotili každý výkon.

A pak už posádky jen jely a kochaly se příjemnou jízdou. V dopoledním i odpoledním bloku čekali pořadatelé na automobily na dvou kontrolních stanovištích – soutěžící, kteří nedodrželi stanovený itinerář a stanoviště minuli, si bohužel „vyrobili“ hóóóóódně trestných bodů.

V cíli ve Valovicích se již ohříval mimořádně chutný guláš, a tak si účastníci zaslouženě odpočinuli, probrali úskalí jízdy, svoje dojmy a očekávali výsledky závodu.

Aby se ale ani děti nenudily, byla pro ně připravena soutěž ve výrobě papírových autíček. Děti se zde naplno projevily ve své kreativitě a nápaditosti, ruku k dílu přiložili i mnozí rodiče. Snaha všech byla oceněna drobnými předměty a sladkostmi.

Následně představitelé Valocars uspořádali slavnostní vsuvku, kdy panu Vlastimilu Kvapilovi při příležitosti jeho 80. narozenin udělili titul čestného člena klubu.

To už ale byly sečteny výsledky celého klání, byli vyhlášeni vítězové jednotlivých dílčích soutěží a vítězové celkového pořadí (viz tabulka níže). Všem gratulujeme!

Na závěr je nutno poděkovat zúčastněným posádkám za bezpečnou jízdu, také všem dobrovolníkům, bez nichž by se akce neuskutečnila, ale i divákům, kteří závodu dodávali tu pravou motoristickou atmosféru. A poděkovat musíme hlavně sponzorům, kteří umožnili svými příspěvky dosáhnout opět vysokého standardu soutěže: